Úprava lihovitost

Příspěvek zaslal pan Gabo

RIEDENIE DESTILÁTOV

Uvediem jeden z postupov:
Máme 100 litrov o stupňovitosti 65% alkoholu a chceme ho zriediť vodou na 52% alkoholu.

Riešenie:
(65x100)/45= 144,44 litrů

od výsledku 144,44 treba odrátať pôvodných 100 litrov.

144,44-100=44,44litrů

Na 100 litr; destilátu o stupňovitosti 65% pridaním 44,44 litra vody získame 144,44 litra 52% destilátu.

Osobne doporučujem kojeneckú vodu, ktorú dostanete kúpiť bez problémov v obchode.


My jen dodáváme:
Pokud měříte obsah etanolu standartním skleněným (vztlakovým) lihoměrem, nezapoměňte na korekci od teploty. Referenční teplota je většinou udána na lihoměru. Pokud udána neni, bere se jako referenční teplota 20°C. Nejlepší je používat lihoměr s teploměrem a pak si "sílu slivovice" najít v tabulce.
Pokud nemáte tabulku k dispozici na adrese "http://www.kopa.cz/PgLiKalk.html" si můžete zdarma stáhnout demoverzi karkulačky pro pálenice, která obsahuje i funkci přepočtu lihovitosti. Je omezena pro měření 35-55 % obj. Jinak je to nutné hledat v alkoholometrických tabulkách, neboť samotný výpočet neni úplně jednoduchý.


Deslik a GaboVaše zkušenosti...

21 komentářů:

gabo řekl(a)...

Môj uvedený vzorec na úpravu liehovitosti je určite menej presný ako liehovarnícka tabuľka, ale na bežné domáce zriedenie jepoužiteľný. Po nariedení podľa vyššie uvedeného príkladu liehomer skutočne potvrdí 52% silu destilátu.

Deslik řekl(a)...

To je v pořádku, my s Vaším vzorcem souhlasíme. Jen jsme chtěli upozornit čtenáře, že když si přivezou z palírny destilát v zimě a destilát bude mít 10 °C naměří jinou lihovitost než druhý den, kdy bude mít destilát pokojovou teplotu. Odchylky jsou v řádech % vol. etanolu. Je třeba počítat se skutečnou lihovitostí vztaženou na 20 °C, na Vašem vzorci to nic nemění.

Anonymní řekl(a)...

Uvedený vzorec a demo kalkulačka v2 vypočítaju sakra rozdielne objemay vody pri tých istých vstupných údajoch. Kalkulačka napr. z 55% na 52% (demo nedovoluje napr 60%)pri 100 litroch destilátu vypočíta 6,2l vody, vzorec 22 litrov. Prečo tam je konštanta 45?

Anonymní řekl(a)...

...totálni blbost 100 litru 65% destilátu redit 44,4 litru vody získam tak akorát alkoholickú minerálku

vladybir řekl(a)...

Dobrý den či noc přeji.
V předchozím příspěvku byla chyba, tak tady je opravený.
Zde musím nesouhlasit se všemi předpřispěvateli, včetně (jak opovážlivé) majitele blogu.
1.Gabův vzorec je pro slovně uvedené údaje zavádějící a výsledek je chybný. Slovně je uvedeno pro výsledných 52% a rovnice je pro výsledných 45% alkoholu.
2. S tím souvisí 1. i 2. anonym se svou "alkoholickú minerálku". Jestli to tak naředí, tak ta minerálka bude mít cca 45% vol, tedy minerálka jen pro někoho.
Těch 45 ve vzorci není konstanta. To je požadovaná (výsledná) koncentrace pálenky.
Slovně by to mělo být asi takto: "Množství toho co mám" krát "procento kolik to má" se musí vydělit "procentem, které chci". Od toho výsledku odečtu "Množství toho co mám" a to je množství vody, které musím přidat.
Příklad: mám 100 litrů 72% pálenky a chci 48,5%. Počítám tedy:
100 litrůkrát72% děleno 48,5% = 148,45 litrů mínus 100 litrů = 48,45 litrů vody. Pokud se budeme chtít přiblížit skutečnosti, tak ještě zabudujeme koeficient oběmové kontrakce, který je přepočteno na vodu okolo 4% v těchto koncentracích, tak ještě vydělíne potřebný objem vody 0,96 a dostaneme 50,4 litrů vody. Výsledek tedy bude 100 + 50,4 = 148,45 litrů 48,5% pálenky. Sice to matematicky moc nevychází, ale bude to přibližně tak.
3. S Deslíkem souhlasím, že je třeba měřit při teplotě, na kterou je kalibrovaný lihoměr (hustoměr). Ale dá se klidně počítat s rozdílem 0,4% vol na 1 stupeň celsia rozdílu v oblastech 0-40 °C . Měříme-li při nižší teplotě než je určeno, k naměřené hodnotě přidáme 0,4 krát rozdíl °C .
Měříme-li při vyšší teplotě než je určeno, od naměřené hodnoty odečteme 0,4 krát rozdíl °C.
Příklad: Naměřili jsme 49% při 27°C hustoměrem pro 20°C.
Tedy 49 - (27-20)*0,4 = 46,2 = cca 46%
Příklad: Naměřili jsme 49% při 14°C hustoměrem pro 20°C.
Tedy 49 + (20-14)*0,4 = 51,4 = cca 51%

Anonymní řekl(a)...

Ahoj,je možný že mi po zředění pálenky vodou vzroste teplota,když byla pálenka i voda dva dny vedle sebe (cca 3-5 st.C) ?

Deslik řekl(a)...

Dobrý den,
ano, při ředění některých organických látek (nebo jejich roztoků) dochází k uvolňování tepla. Alkoholy mezi ně patří. Vaše naměřené výsledky tomu odpovídají, 3 - 5 °C jsou skutečně reálné hodnoty.
S pozdravem.

Anonymní řekl(a)...

Dobry den, rad bych se optal, jak je to s "odvetranim" destilatu. Provadi se pred redeni, v prubehu redeni a nebo po a jak asi dlouho? Dekuji. FrHo

Anonymní řekl(a)...

Ahoj ,chci macerovat různé byliny,propolis aj. a mám k dispozici pálenku 69%.Je to tak v pořádku nebo jí mám zředit na nižší procento ? Díky za odpověď.

Deslik řekl(a)...

Ahoj,
obecně platí macerovat byliny v čistém lihu, do likérů se pak dávkuje po kapkách. Nejlépe vyrobit velké množství macerátu, protože po druhé bude macerát vždy trochu odlišný. Bohužel.
Pokud ale mluvíte o mazání na koleno, nelamte si s tím hlavu. :-)
Mnoho zdaru.

Anonymní řekl(a)...

Teoreticky je nejvhodnější k maceracím vysokoprocentní 96% líh a taky je ve většině receptů taky uváděn.
(Je to podobné jako kdyby se zalil čaj či káva jen vlažnou či studenou vodou...)
Je v té koncetraci daleko účinnější "macerovadlo"
Vysoprocentní líh macerace urychluje, umožňuje lepší využití surovin a usnadňuje díky jeho nízké hustotě i lepší samovolné čištění macerátu.

Ale je to dáno i tím, že je v takové lihovitosti výrobcům lihovin dodáván...

Ale taky se v některých receptech můžete dočíst, že se před maceraci ředí.
Je to proto,že u některých drog při jeho použití dochází k vylučování i některých jejích nežádoucích látek a chutí.

Více na stránkách p. Špergla -
Praktické tipy pro začínající výrobce likérů na adrese: http://www.tech-info.cz/recepty.html
ať něco zbytečně nepíšu.
(Více podobných českých a slovenských webů bohužel asi není)
*
A ještě k tomu propolisu. V likérnictví se využívá jen minimálně protože i když má úžasné zdravotní účinky je to mrcha! Je sice rozpustná v koncentrovaném lihu, ale po jeho zředění na pitelnou úroveň způsobí neodstranitelný silný mléčný zákal.
Dal,-la by se snad ve větším množství použít jen k tvorbě louche efektu v domácích pseudo absintech vyráběných za studena.

A pokud jste někde četl, třeba na etiketách, o jeho obsahu, jedná se jen o jeho stopová a "neškodná" množství.

A ať se daří v bádání a pokusech přeje
Rafael

Anonymní řekl(a)...

Ahoj,tak jsem letos maceroval podběl,mátu a výhonky smrčků.Podběl se po naředění zakalil,zbytek sice ne,ale po nějaké době se v tom začaly objevovat usazeniny a po přefiltrování se za čas objevily znovu,tak jsem vše smíchal a přepálil--zajímavá bylinková příchuť i aroma.Propolis jsem neředil,jen přefiltroval a je krásně čistej.Příště zkusím nejdřív naředit a pak macerovat,kdyžtak o něco dýl a uvidím co to bude dělat,ať se daří.
Vokoun.

Anonymní řekl(a)...

Zdravim,
co muzete doporucit k redeni? Nekdo rika pouze destilku, nekdo tvrdi kojeneckou vodu, dalsi obycejnou neperlivou mineralku ci obycejnou vodu...

Anonymní řekl(a)...

Záleží co s pálenkou budete dělat a hlavně jak ji budetete skladovat.
Velcí výrobci ředí své produkty standardně vodou demineralizovanou nebo destilovanou. Ale proto, že jejích produkty dlouho leží v krámech a většinou bez delšího předchozího uložení a zrání v kádích a sudech. Takže minerály z tvrdších vod by neměly čas se usadit na dnech nádob a vysrážely by se až v láhvích. A taky by to byly pro ně ztráty na těch usazeninách - Zehry. atd.... Použití upravené vody je pro ně ekonomičtější, méně náročné a rychlejší.
Ale jde jen o senzorickou vadu chuťově nerozpoznatelnou a neškodnou.
Pokud budete uskladňovat destilát v demižoncích a stahovat jen pro aktuální potřebu, bych to v domácích podmínkách vůbec neřešil.
Mléčné, velmi těžce odstranitelné zákaly vznikají špatným vedením destilace. Vyšším obsahem přiboudlin. A tady se domácí výrobci "vymlouvají" na špatnou vodu a tak celý ten mýtus asi vznikl. Ale vysrážené minerály z vody tvoří vločky a sraženiny, které klesnou ke dnu a jsou velmi snadno odstranitelné.
Někde se tady už o tom i psalo. Deslik doporučoval jednoduchou zkoušku vody a její vhodnost k ředění.
Ale tím nechci nabádat k používání jakékoliv vody. Opravdu si to musíte osobně vyzkoušet! Vlastní voda musí být skutečně dobrá a pitná. Ale pokud vyhovuje pro běžné kuchyňské použití nevidím žádný důvod k jejímu nepoužití.
Další způsob je si vodu převařit a nechát odstát. Část minerálů se takto taky vysráží. Ale nejlepší je si vodu předestilovat sám. Je to jednoduché, nic se nemusí hlídat a navíc se tím i přesvědčite o čistotě destilační aparatury. Možná budete velmi překvapeni. A to je voda oproti lihovým páram velmi slabé rozpouštědlo!
Kupovat drahé potravinářské destilované vody, vody kojenecké atd. mi přijde zbytečné a hlavně neekonomické.
*
A ředit destilát minerálkou snad nenapadne nikoho. Už jen ten název napovídá o vysokém obsahu minerálů!!!

Rafael

Anonymní řekl(a)...

Zdravím vás, pokud si chci naředit pálenku na 42 procent - (chci si vychutnat chuť a aroma, nechci si vypalovat krk...), tak pokud to naředím destilovanou vodou z lékárny, mělo by to být OK? Nemám s tou vodou z lékárny zkušenosti, kolik by stál 1L a dělají to všechny lékárny? No a jak to dělají velkovýrobci, kteří ředí na 38% a nezakalí se jim to??? Píšete, že používají demineralizovanou vodu. Do pěstitelské pálenice mám tedy na 42% pálenku dovést vodu z lékárny? Existuje nějaký kvalitní přístroj na "demineralizaci vody" do domácnosti za přijatelný peníz???

Anonymní řekl(a)...

Těžko radit v tom případě.

Tak jen:

Vliv vody na kalení pálenek při ředění pod 50-40% se silně zveličuje! Většinou je to způsobeno, řazeno podle četnosti výskytu:

-velkým obsahem dokapových složek
-špinavou aparaturou - hlavně chladičem, špatně umístěným RČ, nečistými nádobami při skladování
-velkým obsahem "mastných, olejovitých, siličnatých" látek v kvasu.
*
K identifikaci příčiny doporučuji provést jednoduchý pokus:
Zkuste na požadovanou lihovitost zředit vzorek destilovanou a "normální" vodou.
Troufám si tvrdit, že rozdíl nebude.
*
Více např. na:
http://deslik.blogspot.com/2010/01/vady-palenek.html?m=1
http://www.zahrada.cz/forum/paleni/zakalena-slivovice-0449/?stranka_oblast=

Rafael

Anonymní řekl(a)...

Takže mi z toho vychází, že palič v pálenici pálí, seč mu síly stačí (více peněz z každého naměřeného litru na lihoměru) a dokap je pak v kořalce... Pak to kojenecká voda nezachrání... A to říkám, přepněte to včas na dokap :-( Takže teoreticky při včasném přepnutí na dokap + kojenecká voda = podařená pálenka na 42%. Ten obsah "olejů atd." z ovoce je asi zanedbatelné... Zřejmě pojedu zkusit jinou pálenici. Když jsem kdysi ředil na 47% - třešně - tak se mi tam objevily takové jehličky, které se usazovaly na dno... Děsné.

Anonymní řekl(a)...

Psal jsem, těžko radit v tomto případě.

Když se na dokap přepne včas ve většině případů k žádnému zakalení dojít nemůže.
Ale na druhou stranu hodně žádoucích aromatických a chuťových složek těká až při vyšších teplotách. A pálenka pak může být chuťově i aromaticky chudá. Takže bych tu snahu páleníků destilaci moc brzy nepřerušovat až zas tak neodsuzoval. Ale je to o kompromisu, citu, zkušenostech a potřebě ochutnávat co zrovna teče. A to při takové výrobě jaká je v palírnách asi nejde. (Už dopoledne by páleník ztratil chuť a v poledne by byl ožralý jak pes).
Zkrátka, jistá část pozadku do ovocné pálenky, i když ji někdy senzorický znehodnotí, patří. Kolik, je otázkou a to je ta "alchymie" Ale v žádném případě ji nesmí znehodnotit chuťově!
Další věc je jak se bude případný opál časem chovat. Někdy samovolně zmizí, někdy se časem ještě zhorší.
*
Dobrá zkouška na pozadek - přiboudliny je nechat cca týden v teple asi polovinu štamprle odvětrat a pak ten zbytek po odpaření lihu ochutnat. Líh se odpaří a v plné síle se projeví ty hořké, kyselé, trpké přiboudliny. Jejích chuť už nebude maskovaná a přebitá lihem.
*
Jinak:
-kojenecká voda doopravdy nic nezachrání
-zákaly ze suroviny - většinou jsou takové problémy u surovin bohatých na oleje. Jalovčinky, citrusové ovoce, jejích slupky apod., někdy i černý rybíz, višně...
-když se nějaké jehličky, klky apod. usazují na dně nemusí to být žádná katastrofa. Teda pokud není pálenka narušená chut́ově a pokud není namodralá od mědi... To jsou většinou minerály vysražené z tvrdé vody.

Rafael

Anonymní řekl(a)...

No asi takhle. Dnes jsem mel tu cest ochutnat presne 10 let starou jablkovici. No a odradila me hned vune. Kanagom. Po chuti byla po jablkach, ale vune me odradila. A to je ono. Nevim, co ten dotycny tam pred 10 lety dal.... Jaky byl kvas, kolik cukru apod. Tesil jsem se, ale bylo to zklamani. Skoda :-(

biker řekl(a)...

Dobrý den,
praktický dotaz: zjistil jsem, že 4 různé přístroje na měření lihovitosti dávají 4 různé výsledky. A to i za ideálních podmínek 20 C. Mám běžně prodávaný ponorný lihoměr s teploměrem, tentýž bez teploměru a v jednom vzorku udávají výsledky 55 a 47 %. Refractometer s možností kalibrace se chová ještě jinak. Jak z toho ven? Dá se refractometer nakalibrovat podle nějakého alkoholu z obchodu? Dá se tomu věřit? Nebo je jedinou cestou koupit nějaký speciální lihoměr s laboratorními atesty? Pro samotnou výrobu to není zas tak důležité, ale problém nastává při ředění.... díky za případné nápady.

Anonymní řekl(a)...

Taky se mi to stalo a občas stane. Kazdý lihoměr někdy ukazuje jinak. Šmejdy výrobky:-(((
Jednou se mi dokonce stalo, u super výběrových švestek. že jsem si zkazil celou šarž.
Jsem neochutnával, nekoukal na teplotu a v lihoměru se posunula uvnitř ta papírová stupnice:-(((( Tak pak šla celá várka na 3D a líh..... Dodnes mně to s....., a od té doby si na to dávám velký pozor.
*
Kalibrace:
-Voda - 0%̌
-neslazená konzumní lihovina - 40%
-nebo více lihoměrů.
-A při "akci" ještě raději teplota a chuť i když to je vše léty "vychytané"...
Jedna taková zkušenost stačila.....

Rafael

Počet zobrazení stránky

Seznam posledních článků:

Seznam posledních komentářů: