Borůvka


O plodině...


Brusnice borůvka lidově nazývána borůvka je rostlina tvořící nízký hustě větvený keř dorůstající výšky 20 až 40 cm. Větve jsou vzpřímené, zelené, listy krátce řapíkaté, s vejčitě okrouhlou čepelí, na okraji jemně pilovitou a zaokrouhlenou bází, které na podzim opadávají. Květy vyrůstají jednotně v úžlabí listů a mají zelenavě červenou korunu. Plody jsou ojíněné modročerné bobule s mnoha semeny.
Borůvka se vyskytuje po celé Evropě, v Severní Asii i Severozápadní Americe. U nás roste jak v nížinách, tak vysoko v horách, na okrajích lesa, na rašeliništích, vřesovištích a pastvinách, kde vytváří souvislé porosty.


Destilát z Borůvek…


Plody se musí opatrně rozmělnit bez rozdrcení peciček, které by výslednému produktu spíše ublížily. Rmut je vhodné vždy kvasit s přídavkem kvasnic, neboť borůvky jsou mírně dezinfekční a brání kvašení přirozenými kvasinkami.
Bohužel podobně jako jahody i borůvky lze v destilátu těžko poznat, výnos je malý, navíc je sběr velmi pracný. Z těchto důvodů je užití borůvek k výrobě destilátu spíše ojedinělé.


Deslik


Vaše zkušenosti...

6 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

150 L zákvas = 9,5 L 53% boruvkovice

Anonymní řekl(a)...

50 l borůvek + 12l lihu = 19l 50% borůvkovice vyrobené průtahem. Chuť je velmi jemná s tóny lesního ovoce. Borůvky doporučuji.

Roman řekl(a)...

O vykendu sem vypalil svoje borůvky , je to perfektně voňavá palenka sem zvedavy po odvetrani pslenky zda se vune jeste vice zatraktinni chut je noc dobra

Maro řekl(a)...

Dobrý den, nemůžu zde najít, jak je to v případě průtahových destilátů. Pokud udělám borůvkový macerát o síle 40%, musí se postupovat stejně, jako u destilace ovocného kvasu? Děkuji

Anonymní řekl(a)...

Zdravím,
u průtahových destilátů to tak úplně neplatí, úkap může být někdy i nulový. Ale stejně doporučuji první část odebírat postupně do sklenic a do „jádra“ je přidat až po posouzení, druhého dne. Jinak se doporučuje oddělit „dokap“, ten bude přecházet od +/- 91°C. Tedy konec opět jímat do sklenic zvlášť a později posoudit, zda použít.
To je asi tak vše…

Maro řekl(a)...

Moc děkuji za info.


Počet zobrazení stránky

Seznam posledních článků:

Seznam posledních komentářů: