Borůvka


O plodině...


Brusnice borůvka lidově nazývána borůvka je rostlina tvořící nízký hustě větvený keř dorůstající výšky 20 až 40 cm. Větve jsou vzpřímené, zelené, listy krátce řapíkaté, s vejčitě okrouhlou čepelí, na okraji jemně pilovitou a zaokrouhlenou bází, které na podzim opadávají. Květy vyrůstají jednotně v úžlabí listů a mají zelenavě červenou korunu. Plody jsou ojíněné modročerné bobule s mnoha semeny.
Borůvka se vyskytuje po celé Evropě, v Severní Asii i Severozápadní Americe. U nás roste jak v nížinách, tak vysoko v horách, na okrajích lesa, na rašeliništích, vřesovištích a pastvinách, kde vytváří souvislé porosty.


Destilát z Borůvek…


Plody se musí opatrně rozmělnit bez rozdrcení peciček, které by výslednému produktu spíše ublížily. Rmut je vhodné vždy kvasit s přídavkem kvasnic, neboť borůvky jsou mírně dezinfekční a brání kvašení přirozenými kvasinkami.
Bohužel podobně jako jahody i borůvky lze v destilátu těžko poznat, výnos je malý, navíc je sběr velmi pracný. Z těchto důvodů je užití borůvek k výrobě destilátu spíše ojedinělé.


Deslik


Vaše zkušenosti...

4 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

150 L zákvas = 9,5 L 53% boruvkovice

Anonymní řekl(a)...

50 l borůvek + 12l lihu = 19l 50% borůvkovice vyrobené průtahem. Chuť je velmi jemná s tóny lesního ovoce. Borůvky doporučuji.

Roman řekl(a)...

O vykendu sem vypalil svoje borůvky , je to perfektně voňavá palenka sem zvedavy po odvetrani pslenky zda se vune jeste vice zatraktinni chut je noc dobra

Anonymní řekl(a)...

Romane koupím vzorek. Prodáte?

Ondra

Počet zobrazení stránky

Seznam posledních článků:

Seznam posledních komentářů: