Aparát nonferatus


Foto zaslané čtenářem blogu.

Tento návod by měl být stručným výrobním postupem ke stavbě kolony ze zavařovacího hrnce. Nehodlám se trápit s podrobným návodem pro nezkušené v základech kutilství. Takže úplná střeva prominou, vy byste stejně podobné zařízení zkoušet bastlit neměli.

Materiál:
zavařovací hrnec
měděné trubky - 35mm půl metru
                         - 12mm metr
                         - 8mm kousek
                         - 12mm měkká 3metry
přechod z mědi na závit - z 35 na coul s vnitřním závitem (v mém případě přechod + redukce, páč přímý na coul neměli)
mosazná prostup coulová
převlečná matka coulová s vnějším šroubením do přechodu
měděná redukce z 35 na 12mm ( v mém případě opět neměli přímou, tak redukováno na 2x, ale ono to asi i líp vypadá)
3 pravoúhlá kolínka měď 12mm, jedno tupé a 2 spojky rovné
nerezová miska z kauflandu nebo kiku
nerezová kola s otevřeným středem z 1mm plechu + nerez šroubky s matkami prostě malé
hadice a vodní pásky – v mém případě ještě redukce z pákové baterie na hadici zakoupená v obi
odpadní trubka plastová 160mm půl metru, k ní na obě strany ucpávky
dva hadicové nátrubky 1⁄2 coul
hadice 1⁄2 coul nejméně 2m
lepidlo, nejlépe dvousložkové na opravy chladičů
pájecí hořák na měď, cín na potraviny (z obi), pájecí pasta
Hrnec použit Hiundai, kvůli údajnému nejvyššímu výkonu na trhu. Není to pravda, nabízejí ho jako 2KW, na štítku má 1800W, jako všechny ostatní. Takže asi vemte nejlevnější na aukru. Poklici mají všechny plastovou, proto ta nerez kola. Plast je sice varný, ale měkký, teplem ještě měkne. Nechal jsem si vypálit laserem z jedničky plechu dvě v podstatě podložky na velikost vrchní rovné plochy poklice, vnitřní díra trošku menší, než koupená nerez miska.
Plechy podmáznout silikonem, šrouby a díry taky a prošroubovat to skrz poklici tak, aby se zpevnila a rovnou k tomu přišroubovat misku, jako klobouk. Vše těsnit silikonem. Nejlépe sešroubovat, dotáhnout až tak po půl hodině.

Doporučuju rozměřit a nechat si vypálit i díry na šroubky. Vrtání nerezu je porod.
Prostup a teploměr v misce je vidět....
Šroubení je jasné, redukce taky. Trubičku vodorovnou k chladiči jsem udělal krátkou, hodlám prodloužit. Moje je 15cm mezi kolínky. Dejte víc. Nebudete muset potom tolik větrat výsledný produkt.
V trubce je nad šroubením zasunuta půlka měděné drátěnky na nádobí. Koupena na netu.
Trubičky 8mm, které prostupují věž jsou vůči sobě excentrické. Nejsou geometricky nad sebou. Aby pára spíšetrefila aspoň jednu. Vrtejte akorát, ať vám to jde letovat. Zde jsou pak přes ně naletované vajglíky trubiček 12mm, kvůli průměru hadice. Ale letování velké mezery kapalo, proto omáznuto lepidlem na chladiče.
Na chladič objednána trubka z netu. Měkkou nikde v krámě nekoupíte. Přijde vám trochu stočená. Takže toho využijte a pohrejte si s ní u televize. Najednou ji do potřebného rozměru nestočíte. Musíte po troškách zmenšovat průměr spirály a přidávat tím závity. Musíte se dostat na takový průměr, aby se lehce vešla do odpadní trubky.Do odpadní trubky zapustit nahoru a dolů koncovku na hadici. Pravděpodobně se vám nepovede zašroubovat je tak, aby těsnily jen na těsnění, takže skončíte opět u lepidla na opravy autochladičů.Šnek si usaďte do trubky, zafixujte třeba kousky polystyrenu, po dokončení práce je vyhodíte. Navrtejte dírky proti začátku a konci šneka. Teď si připravte výstupní výtokovou trubičku, naletujte na ní tupé kolínko (je to lepší) a spojku trubek totéž s horní tedy vstupní trubkou. Prostě vše připravit tak, abyste po kompletaci chladiče na něj nesahali hořákem. Pak prostě prostrčit spodní i horní a spojky se spirálou slepit – neodvážil jsem se na trubce a v ní letovat. Spojky samy o sobě sedí na trubičce s dost velkým přesahem, takže vytvrzené lepidlo přijde do styku pouze s chladící vodou. Nezapomeňte stále na zachování spádu do spirály a z ní.
No, a toť skoro vše.
Přijde mi rozumné nechat spojení na vstupu do chladiče pouze na převlečenou hadičku. Je to zároveň jakási přetlaková pojistka a také se díky tomu dá upravit výška stání chladiče. Po vyzkoušení doporučuji horní i dolní záslepku trubky zalepit.
Potřebujete ještě utěsnit poklici. Nejjednodušší způsob horní část hrnce obtáhnout smšťovací fólií. Na poklici dle fotky nanést maximum silikonu a cca po půl hodině poklici přiložit na hrnec. Cca po další hodině poklici přimáčknout a do druhého dne pořádně zatížit. Pak už jen opatrně zvednout, sloupnout smšťovačku a nechat vysmrádnout. Je lepší použít smradlavý acetonový silikon. Pérovou obruč buď sehnat správný rozměr, nebo holt zbastlit ze dvou menších. Vyzkoušejte povařit vodu s octem. Když to bude podcházet, zde je vyzkoušené těsnění.
Prostě smačkat smšťovačku do válečku a stříbrnou provázkovou izolepou přilepit po obvodu kolem přimáčknuté poklice tak, aby smšťovačka překrývala spoj. Pérová obruč to celé pak domáčkne na krev a bude to těsnit. Páska i smršťovačka bod varu hravě vydrží.

Závěrem pár praktických rad.
Hrnec má ve střevech tepelnou pojistku. Bohužel je nastavena na stejnou teplotu, jaká je horní hranice termostatu. Tedy 120oC. V praxi zjistíte, že když je hrnec plný, aby se vlastní plochou neochlazoval natolik, že destilace neprobíhá, musí zůstat naplno, tedy termostat vypíná, když je 120o na spirále. Čidlo je totiž pode dnem hrnce uprostřed spirály. Zkrátka dřív nebo později pojistku odpálíte. Najdete ji na na červeném kablíku a je přes ní převlečená bílá textilní izolace. Pojistku prostě vystřihněte, a co zbyde, spojte čokoládou.
Osobně bych viděl ideální, kdyby někdo objevil topný kabel, který vydrží být namotán mezi spirálou.
Ideální by totiž bylo po dosažení teploty mechanicky zapnout menší ohřev – typuju tak 500 – 800W na stálo. Termostat by pak velkou spirálou už jen dorovnával. Nebo možná k termostatu místo spirály připojit indukční jednoplotýnkáč a po dosažení teploty přepnout na funkci probublávání.?

Tak hodně zdaru. A dejte vědět jak se komu povedlo.nonferatus
8 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Zdravím vespolek,
je to pěkný návod, jak si doma „spáchat“ destilační aparátek z dostupných zdrojů. Docela se mi líbí. Takže jen pár poznámek k uvedenému textu:
1) Poklice k Hrnci: Místo nerezu lze použít měděný plech o stejné tloušťce, ten si vystřihnete doma sami, i vyvrtáte, jediná nectnost je, že jej čas od času musíte vyčistit. Lze jej i vytvarovat na plný průměr Hrnce, včetně zaoblení (ten kdo to umí na kusu prkénka se zaoblenou hranou) a tím nepoužít původní víko od Hrnce. Tu misku bych ponechal z nerezu.
2) Chladič: závit do plastové trubky lze vytlačit několika způsoby: 1) vyvrtat díru o 1 mm menší než je závit nátrubku, a potom ohřát materiál horkovzdušnou pistolí a po změknutí zašroubovat nátrubek; 2) naopak zahřát nátrubek (nasazený na kusu dřeva) pájkou. Po ohřátí „zašroubovat do plastu. Jde to poměrně snadno.
No a když nechceme takto experimentovat, stačí vyvrtat díru přesně na průměr závitu a po vložení nátrubku tento z druhé strany pojistit několika otočkami teflon. pásky a dotáhnout nízkou maticí stejného závitu jako je nátrubek. Teflon. pásku lze nahradit také tím lepidlem či tmelem.
Prostupy spirály lze zlepšit tzv. elektrikářskými koncovkani (na prostup kabelů). Ty mají gumovou ucpávku, která se dá přitažením „matice“ stlačit a tím se „spirála“ utěsní.
Samozřejmě původně použité lepidlo je jednodušší k použití a plně funkční. Můj navrhovaný způsob pouze zlepší „estetický vzhled chladiče“, nikoliv jeho funkci.
Jako „obal“ na chladič lze použít jakoukoliv nádobu válcového tvaru (od kbelíku, pixly od nějaké výživy či malého plast. soudku) …
3) Chladicí prsty v „koloně“: já bych je zvýšil cca o 2 - 4, celkově na 4 - 6ks.
No to by bylo asi tak vše, co bych já udělal trochu jinak, než autor příspěvku.
Přeji pěkné zážitky při „provozu zařízení“ a co nejmenší „ztráty“ …
Hezký den. Ljz.

Anonymní řekl(a)...

Dobrý den. Já mám stejný hrnec jako vy. z Číny jsem si za pár dolarů koupil regulátor výkonu 4kW. Hrnec nastavím na nejvyšší teplotu a když zavařuji, tak po zahřátí obsahu výkon stáhnu třeba na 30%. A neřeším termostat. Honza

Anonymní řekl(a)...


Najprv Vás srdečne pozdravujeme. Sme firma Medienka- výroba domácich páleníc.

Už 25 rokov vyrábame pálenice a máme dosť skúseností z výrobou a spokojnosťou zákazníkov.
No teraz po toľkých rokoch sme sa stretli s modrým povlakom na destiláte u zákazníka po dvoch týždňoch zriedeného destilátu na 50 %. Prosíme o radu prečo sa ten povlak vytvoril vyzerá ako modrá skalica. Ďakujeme J. Brodnianská 0905381299

Anonymní řekl(a)...

Medinka má problém s měděnkou?
To myslíte jako vtip?
(Teda pokud jste to Vy...).
*
Vždyť to je úplně běžná oxydace mědi. A vina je jednoznačně na straně uživatele. Před 2D nevyčistil přestupník a hlavně chladič a tím došlo ke stržení a zplavení do destilátu.

Rafael.

Anonymní řekl(a)...

Poklice:
Možná by šla použít tato nerez poklice na kotlík, která je dost vypouklá:
Poklice nerezová 37cm 53593
https://www.protechshop.cz/poklice-na-kotliky/poklice-nerezova-37cm-53593/

ušetřilo by to spoustu práce.
Otázkou je tloušťka plechu.

michal řekl(a)...

Taky jsem si domě stavěl a překvapilo mě, jak to bylo nakonec těžké. Hlavně ten hrnec, který jsem ale volil těžký litinový. Nakonec mi při montáži pomáhá ruční kladkostroj, pokud není po ruce nějaký ochotný soused. Ale zase moc nechci aby lidi věděli, že pálím, takže většinou to dělám sám. Mám na to takový udělátko, který to celý zvedne a dá se to sesadit i v jednom člověku. :)

Anonymní řekl(a)...

Dobrý den,
Reference k poklici z výše uvedeného odkazu:
Objednal jsem ji v pátek 23.7. a dnes, 28.7. mi došla (dodala ČP, přes mezisklad v Ostravě, jinak ji dodává e-shop Protechshop ze Slovenska.) I když byla zabalena docela fortelně, byla po rozbalení na několika místech zmáčknuta a na třech místech lehké rýhy. Něco se dalo vyrovnat, něco snad zmizí po výřezu středové části, až budu instalovat „klobouk“. Jinak "sedí" na mém zav.hrnci dobře a nebude problém ji utěstit tak, aby páry alkoholu neunikaly mimo.
Samotný materiál: váha celé poklice byla 270 g, tloušťka materiálu 0,45 mm. Na omak je to měkký nerez materiál, vyztužený prolisy a „zavinutým okrajem“. Opracování - zvětšení "původního otvoru" pro držadlo na průměr ½“ - 1“ by nemělo činit moc námahy (pomocí stupňového vrtacího přípravku) … pro vyříznutí většího otvoru, budu muset materiál při řezání „zpevnit“ (asi dám mezi dvě překližky …), aby se nekroutil. Uvidím, jak to půjde … zatím dávám stranou, bo mám jiný nutný program, který nemohu odsunout. Tož zdravím případné zájemce …
PS. je to druhý pokus o vložení příspěvku, první mi někam spadnul ... zdravím

JanX řekl(a)...

Vypadá to celkem dobře. A přitom k tomu stačí základní kutilské potřeby z Kutilmarket.cz a trochu času a šikovnosti. ;-) Já na to sice moc nejsem, ale rád se přiučím a proto strašně rád sleduji různé podobné kutilské blogy nebo různé webové stránky s inspirací, kde seš můžu naučit něco nového. :)


Počet zobrazení stránky

Seznam posledních článků:

Seznam posledních komentářů: