Provoz a údržba


O čištění...
Zejména u měděných částí destilační kolony dochází při odstavení k oxidaci povrchu mědi případně vytváření "měděnky". Z těchto důvodů se části, které přicházejí do styku s konečným destilátem, cínují. Jedná se především o koncový chladič. Ačkoliv v jiných částech nedochází ke styku mědi s konečným destilátem (jen s jeho parami) doporučuje se věnovat čistotě zařízení velkou pozornost, aby při případné destilací nedocházelo k strhávání nečistot proudem par až do koncového chladiče.

Čištění vařáku:
Nejvhodnější metodou čistění dlouho nepoužívaného vařáku (např. měděnky u měděného vařáku), připálenin apod. je odstranit nečistoty mechanicky. Drátěnka nebo houbička a jemný písek. Pak stačí oplach studenou vodou. Protože je to poněkud pracné ještě mohu doporučit třeba 10%ní roztok kyseliny chlorovodíkové - solné a zase důkladně opláchnout. Velmi dobrých výsledků lze dosáhnout i ředěnou čpavkovou vodou, ale jen u měděných materiálů.
Práce v gum. rukavicích je samozřejmostí.
V žádném případě nepoužívat saponáty a ostatní mycí prostředky. Jsou krom parfémů "nacpané" různými chemikáliemi, které pak zasmradí i destilát.
Taktéž nedoporučujeme čištění octem. Jednak je ocet málo účinný a zároveň případné zbytky kyseliny octové z octa podporují tvorbu měděnky.


Čištění chladiče:
Čištění chladiče nelze většinou provést mechanicky a je možné pouze chemické čištění. Metody jsou stejné jako u čištění vařáku.


Čištění reakčního členu:
Měděné špony v reakčním členu doporučujeme před každou sezónou vyměnit za nové a čistěním se vůbec nezabývat. V případě, že to neni z nějakého důvodu možné, doporučujeme špony čistit chemicky stejně jako v případě vařáku.


Zkušenosti destilatérů...

23 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Zdravim,a co mědene časti vyčistit v ultrazvukove lazni?

Anonymní řekl(a)...

Odpověď kolegovi z Vařáku
(Nevěděl jsem kde to umístit, tak snad tady se to hodí víc...)
*
Štětkou čistím jen přestupník a začátek a konec hada. Jinak mám strach aby štětka nezůstala, nešprajcla se, někde uvnitř. A stejně by těmi ohyby a délkou neprošla.
6m spirálu lze bohužel čistit jen chemicky. Ta délka možná vypadá hrozně, ale ve svinutém stavu je ta spirála celkem malá, skladná a ve vhodné nádobě i nenapadná. Ale pokud tenhle systém vyloženě nepotřebujete jděte raději do Liebega, talířů a podobných lépe čistitelných.
*
Po zkušenostech jsem zjistil, že způsob znečištění se dá nejlépe zjistit u výtoku. Tam se díky nejnižší teplotě a poloze vše nejvíc usazuje.. A tam se taky dá snadno zjistit stupeň a druh znečištění. Prstem, papírkem, vatou či hadříkem na drátě atd...

- čištění chladiče před 1D je podle mě zbytečné. Protékající lutr ho stejně zaneřádí, zamastí a zanese. Nebo přes něj občas proběhne část pěnivého kvasu.
A protože mně to čištění nebaví, tak s ním čekám až se nahromadí dostatek lutru ať to má nějaký význam...(Odležení lutru je u ušlechtilých pálenek stejně vždy jen přínosné..)
Takže přestupník a chladič čistím až před více 2D za sebou.

-nejvíce používám Savo. S měděnkou moc problémů nemám. Jejímu vzniku se snažím zamezit správným sklonem spirály aby po odstavení vše z trubky odteklo a nezůstala tam žádná vlhkost. A taky před delším odstavením se snažím spirálu vysušit.

- větší problém je s těmi tuky a balasty po 1D, které jsou schopny finální produkt v nevyčištěném chladiči takové délky dost znehodnotit. Zákaly, vločky, rozpuštěné pachutě po lutru a podobné nečistoty o kterých se moc nepíše,ale které jsou schopny produkt i při správně vedené destilaci a oddělení frakcí zcela znehodnotit . A Savo, chlornan sodný, je spolehlivě rozpustí. Daleko lépe a rychleji než kyseliny nebo zásady!

- a když už měděnka vznikne, tak pokud je čas,používám na ní obyčejný ocet. Korkovým špuntem odtok ucpat a nechat působit alespoň 24hod.

-rychlejší metoda na měděnku je taky lehce dostupná a levná. Několikrát prolít chladič akumulátorovou H2SO4. Ale je k mědi dost brutální a nešetrná.
*
U všech způsobů je pak je nutné chladič pořádně propláchnout vodou .
A propařit po vypuštění chladicí vody z nádoby párou. Pokud ne z vařáku, tak třeba z "parní kachny" či nějakého jiného zdroje. Ale to většinou šidím a spirálou proženu jen část horkých předkapových pár. Po dobu cca 15 - 30min.

To vyčištění po čištění je velmi důležité aby se smrad a pachutě destilátů přírodně vzniklé nenahradily pachem čisticích chemikálií !
*
A tady vidím další problém pěstitelských pálenic. Velmi pochybuji, že by se během sezony zdržovali něčím podobným.
A taky většiny domácích výrobců, kteří řeší max. měděnku a případné neúspěchy svádějí na špatnou ředicí vodu apod.. A neřeší takové nebezpečné usazeniny a nečistoty které vážně narušují kvalitu.

Rafael

Anonymní řekl(a)...

V naší pestitelské palirně se každý týden proplachuje 2% roztokem louhu.Každý chválí to svoje,pálení zdar.

Anonymní řekl(a)...

Zdravím a prosím neberte si to mé psaní nijak zle. Jsou to "jen zkušenosti".....

To není o chválení svého, ale o elementárních zásadách jak předejít podivným vadám a zákalům destilátů a celkem jednoduchým způsobem zvýšit jejích kvalitu.

Pokud mi moc nevěříte, zkuste si před, anebo po špatně provedené sanitací předestilovat vodu. Jak Vám bude chutnat? A to je voda ve srovnání s lihem, zvlášť horkým, velmi slabé rozpouštědlo!!!

Kolik litrů destilátů proteče ve Vaší pálenici místy která je třeba pravedeně čistit za týden a jak velké je za tu dobu jejích znečištění?
Tipnul bych si, že obrovské a že v půli a ke konci týdne už může být tímto výrobek nějak poznamenán.

Pečlivý domácí výrobce čistí přestupníky apod. před KAŽDOU 2D. Teda s výjimkou, že se mu nashromáždí dostatečné množství lutrů a dělá několik 2D za sebou a nezaneřádí si aparaturu jeho ždímáním pod 60-70%.
*
S čištěním jednokotlových - rektifikačních kolon zkušeností nemám, ale myslím si, že tam to bude podobné. Že zpětně ztekající reflux to moc nezachrání.
*
Čištění a Sanitaci Zdar!
Rafael

Anonymní řekl(a)...

Můžu vyčistit chladící šnek citronkou?? Na měděné mince se mi to velmi osvědčilo.
Jenda

Anonymní řekl(a)...

Dobrý den , jak silný roztok sava používáte na čištění chladiče a jak dlouho nechat působit nebo propařit párou? Děkuji za radu

Anonymní řekl(a)...


Neředěný ! ! !

Nejde o dezinfekci chlorem, ale o rozpuštění usazenin. A působit nechat jen pár minut. Jde to poznat podle zbarvení toho Sava nebo nebo podle vzhledu chladiče na výtoku. Není dobré nechat nechat ho působit moc dlouho, protože chlor v oxidačním prostředí žere i samotnou měď.
*
Pařit pak tak dlouho až zmizí veškerý smrad. Dobrá zkouška je po cca 10 minutách napustit do nádoby chladiče trochu vody, nechat tak páry zkondenzovat a následně tu vodu ochutnat. Nemusí to být přímo ztracený čas, destilovaná voda se dá všelijak využít...
Jinak nějaký nejlepší chemický způsob čištění doporučit neumím... Osobně to dělám tím co mám zrovna k dispozici....
*
Totéž doporučuji i při jakémkoliv jiném způsobu čištění - kyselinami, louhy i mechanickými. Ten poslední je samozřejmě nejúčinnější a k aparatuře nejšetrnější. Jinak má každý způsob svá pozitiva i negativa. Jako poslední krok pak propláchnout proudem vody snad nemusím připomínat. A před tím taky není na škodu prolít toho hada nějakým neutralizačním roztokem... Po kyselém čištění nějakou slabou zásadou nebo naopak.
*
Jinak LEHCE dostupné nejúčinější rozpouštědlo Cu je směs HCL a H2O2. Nebo méně účinný vodný roztok FeCl3. To se používá k výrobě, leptání, plošných spojů v elektronice.
Píšu to tady proto aby to někoho nenapadlo. Tímto způsobem by si měděný chladič časem mohl úplně rozpustit ! ! !
Rafael

Anonymní řekl(a)...

Dobrý večer...prosím o radu jak výkonnou spirálu použít pro ohřev cca 75l dvouplášťového kotle? Vše z nerezi, náplň mezipláště bude voda.
Bude stačit 4kW spirála s regulátorem jako např tady http://www.thermis.cz/soubory/pdf/h1-topna-telesa-s-regulaci.pdf ??

Anonymní řekl(a)...

dobry den, jiz nekolik let se trapim s odstranenim oxidace, pipripade medenky z medenych casti destilacniho zarizeni. Vzdycky jsme pouzivali ocet a sul, pak jsem zkousel louh, a letos HCL. po vycisteni do zlatova, se to do 10 min znovu ztmavne a udela se i zelenkavy povlak. Zajimalo by me jestli je to tak zazrane v te medi, nebo je to spatny druh medi, nevim uz, co s tim. Diky vsem za rady a zkusenosti.
S pozdravem Pavel S.

Anonymní řekl(a)...

Je třeba po tak razantním čištění - louhy a kyselinami pak to rychle zneutralizovat. Kyselinu slabou zásadou, louhy slabou kyselinou a pak rychle pořádně propláchnout vodou.
Jinak tam bude pořád něco s něčím reagovat a výsledek znáte....
Měď vůbec není inertní materiál:-((((

Rafael

Anonymní řekl(a)...

Kyselinu dusičnou radši ! nééé !. Za žluto, hnědo červeným dýmem vám kotel zmizí.

Anonymní řekl(a)...

Já sem aparát čistil směsí vody a kyseliny citronové. Nechal sem to asi hodinu pořádně propařit až sa mě v epruvetě vysrážely nějaké "chuchvalce" čehosi zeleno-modrého(asi měděnka). Pak sem vyměnil roztok kyseliny za čistou vodu a celé nechal pařit dokud nebyla pára bez zápachu, ještě sem napustil trochu vody a ochutnal destilku jestli nenese známky pachutí. Na výsledek su zvědaví.

Myslíte si, že to je dobrý způsob? Kyselinu citronvů mám zadara a na epruvetu to fungovalo nádherně, stačilo jenom vyvařit na sporáku v hrnci a byla jak nová.

Anonymní řekl(a)...

Kyselina citronová použitelná je. Sám to vlastně píšete. Vlastně ani tak nezáleží na konkrétní chemikálii a zda je to louh či kyselina. Spíš na její dostupnosti a jak se bude k usazeninám chovat. Zda je ten roztok schopen něco rozpustit a vyplavit. O úspěšnosti čištění se pak lehce přesvědčíte po nutném proplachnutí a případné neutralizací předestilováním trochou vody. I když je voda či její páry oproti lihu velmi slabé rozpouštědlo, dá se jejím ochutnáním a vzhledem posoudit čistota aparatury.

Rafael.

Anonymní řekl(a)...

Chtěl bych se s Vámi podělit o informaci k čištění Cu kotle získanou na lyžích v Rakousku.
Pan domácí měl v kůlně kotel a chladič od Janči (Uherský Brod)
Jaké to překvapení :)
Na dotaz čím čistí kotel, byl totiž uvnitř pěkně čistý, barva mědi ca. jako nový: v lednu a v kolně, kde vlhkost nebyla asi nejlepší, jsem dostal jednoduchou odpověď. "jemným popelem"
Jak se Vám jeví tento způsob?

Když už píši o tom Rakousku, tak oni mohou pálit legálně, ale musí nahlásit kolik litrů kvasu mají.
A podle toho je jim vyměřena daň. Předpokládá se prostě výtěžnost.
Pozor ! Berňáci tam chodí na namátkové kontroly.
Táta mého kamaráda měl ve sklepě u kotle sudy s kvasem, ale i sudy od sousedů, aby byly pěkně v teple. Nahlášeno měl jen něco málo. No a zaplatil pokutu i za sousedy. :)
Tolik o cizině, a co ten popel?

Zdravím Rafaela, radil jste mě s rakytníkem.
Díky

comonrail ratiss řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Anonymní řekl(a)...

No já bych řekl, že zůstaly u původního R-U zákonu, který byl maximálně inovován.

comonrail ratiss řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Anonymní řekl(a)...

Jak se tady psalo o poměrně brutálních, chemických způsobech čištění bylo to myšleno jen na částech aparatury které nejdou vyčístit mechanicky. Kam se nejde jinak dostat. Šetrně, ručně s jemným abrazivem. V podstatě je celkem jedno jakým. A popel z dřeva, zpod vařáku, je tím nejrychleji nejdostupnějším materiálem. Oproti písku, štěrku a komerčním přípravkům. Nebo smirkovým papírům a vibrační brusce...

Rafael
*
Jako patriota mně potěšilo, že v Alpách znají Janču, dík za info. Rád jsem si to přečetl.
*
Ale prosím daší přispivatelé aby dodržovali pravidla a nepsali od tématu. Když tak se dá požádat o založení zvláštní rubriky. Z důvodu přehlednosti blogu...

Anonymní řekl(a)...

Dobrý den. Mě se na čištění meděných částí docela osvědčili výpalky z první destilace. Měď nechám ponořenou do druhého dne a pak omyji roztokem vody a jedlé sody. Pro první destilaci mám vařák z nerezu, ten čistím vodou. Pro druhou destilaci mám menší vařák měděný, ten těmi výpalky naplním a druhý den umyji. Dříve jsem používal mořidlo na nerez, ale je to chemie. Přeji mnoho zdaru. Petr

Anonymní řekl(a)...

Pěkné, levné, elegantní, účinné, rychlé a skoro bezpracné :-))))))

Rafael

Anonymní řekl(a)...

Čistit měd pokrytou slabou vrstvou oxidu mědi, tj. barvy hnědé je zbytečná a kontraproduktivní práce. Slabý hnědý povlak oxidu mědi prokazatelně měd chrání před měděnkou v normálním prostředí. A normální prostředí je v koloně převážnou část roku....kdy se nepálí. Pokud není chladič, kolona případaně kotel nazelenalý či zelený, např. po zkušebním stěru bílou utěrkou, je naprosto zbytečné čistit měd dokonce chemicky !!! Vede to jen k odstranění ochrané vrstvičky oxidu mědi a agresivní kyseliny či zásady z chemického čištění vyvolají rychlý vznik měděnky...Pálím roky a chladič i kolonu mám bud jen nahnědlou nebo chladič uvnitř částečně v odstínu bílé z reakcí s destilátem. Navíc přepalovaní kolonu a chladič nad kolonou částěčně samočistí, jak je vidět na částech které první v chladiči přichází do styku s etanolovými párami. Pálenku jsem nikdy neměl namodralou, nazelenalou apod.

Václav řekl(a)...

Ke komentáři z 4. března 2015
Nedávno jsem v naší televizi viděl pořad o pálení ovoce u horalů ve Švýcarských Alpách.Palírna tam byla vybavena destilačním zařízením z Kovoděl Janča, Uherský Brod,velmi mne to potěšilo, jelikož mám dvouplášťový kotel od Janči také a jsem s ním velmi spokojen.
Václav

Anonymní řekl(a)...

Pamatuji se jak musel být člověk opatrný u PB sporáku nebo malého PB vařiče při výměně bomby. Prohlížel jsem si hořáky, které jsou prodávány do kotlů na zabijačky apod a radši si ohřeju vodu dřevem. Tedy souhlasím s p. Rafaelem ohledně plynu. Možná také co vidím kolony z Bazoše a Aukra tak na nich nevidím nějaký pojišťovací ventil a chladič má asi také malý průměr trubky většinou 8mm. Může se zvýšit tlak a je to.

Počet zobrazení stránky

Seznam posledních článků:

Seznam posledních komentářů: