Přestupník

17 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Z hlediska samotného destilačního procesu nemá sklon "přestupníku" význam. Většinou se prohřeje rychle a potom už je jedno jaký má sklon. V laboratořích, u skleněných aparatur, se používají převážně sestupné systémy (nejedná-li se zrovna o rektifikaci), v zemích bývalé Jugoslávie se používá přestupník vodorovný a naše technické podmínky pro "pěstitelské dvoukotlové pálenice" předepisují "přestupník" stoupající (to aby případné zchlazené páry stékaly zpět do kotle).
Na směru přestupníku záleží jen, kam se umístí teploměr, jestli přímo nad kotel, nebo těsně před chladič.
To je asi tak vše. Zdravím Ljz.

Anonymní řekl(a)...

Dávám k úvaze následující pasáž z historické literatury.
(Nejmodernější výrobní postupy se totiž na domácí podmínky většinou aplikují dosti těžce.)

Jednalo se v předminulém nebo začátkem minulého století o velkovýrobu silic, kde se řešilo co nejeefiktivnější chlazení a snížení spotřeby vody v chladičích.
Dělalo se to až 20m různě oklikou vedeným přestupným potrubím a až pak byl umístěn hadový vodní chladič. Takže samovolné vzduchové chlazení dokončené vodou.

A v té souvislosti byla zmíněna až 8-10x úspora chladicí vody v Lyonu, Societe francaise aromatiques.
Zavedli tam tehdy poměrně úzké vyustění z helmy do náhle rozšířené, směrem k chladiči, mírně skloněné roury. To způsobí náhlé rozpětí pár čímž nastane první samovolné ochlazení podporované ještě velkým povrchem roury po níchž stéká mírně proud kondenzátu částečně se vypařující. Na úplné dochlazení pak už stačí jen malý vodní chladič do něhož široká roura přechází.
*
Jinak délku ,tvar přestupníku a jeho sklon v normálních dom.podmínkách vůbec neřešte. Nemají žádný vliv na nic. Udělejte si to podle svých místních podminek a taky s ohledem na jeho čištění.
Dělal jsem kdysi s tím praktické pokusy a žádné rozdíly jsem nezjistil. Je to jen o propojení komponentů.

Rafael

Anonymní řekl(a)...

Dobrý den.Prosím o radu. Na 50 lit. vařák použiji přestupník o průměru 35mm. Není to velký průměr přestupníku vůči malému objemu kotle, nebo je to lepší pro volnější proudění par? Děkuji Petr.

Anonymní řekl(a)...

Petře, tím nic nezkazíte! ! !

Hlavně při 1+2D.
Jen vylepšíte snížením tlaku ve vařáku destilační pochody, u dvojplášťů vodních netlakových zvlášť, snížíte si tím i nároky na těsnění..,, a zamezíte v některých havarijních případech ucpáni přestupníku....

Zápory nejsou žádné. I ten větší, nebo i velmi velký průměr se rychle ohřeje a k žádným zaznamenatelným ztrátám z toho důvodu nedojde!

Není žádný důvod v tom směru na materiálu šetřit ! ! !

Rafael

Anonymní řekl(a)...

Když tedy udělám přestupník vodorovný jak mi to doma vychází nic se nestane? Na pálenicích v bývalé Jugoslávii to tak mají.

Anonymní řekl(a)...

Nestane, slouží jen pro "přesun par" z vařáku do chladiče a po pár minutách se dostatečně prohřeje, aby v něm páry nekondenzovyly. Vzestupný přestupník mají u "profesionálních pálenic pouze proto, že jim to nařizují "technická pravidla".

Anonymní řekl(a)...

Dobry den,
prosim o radu, potrebuji kvuli cisteni mit snad oddelitelny deflegmator a chladic. Muzu jako prechodnik pouzit silikonovou hadici?

Diky

Anonymní řekl(a)...

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat jestli existuje nějaké pravidlo na to jaké má mít přestupník rozměry. Jak vysoko nad vařák, jaká délka k chladiči. Někde jsem se dočetla, že je to jedno ale potřebovala bych se alespoň od něčeho odrazit. Alespoň přibližné rozměry. Jako vařák slouží 50l nerez hrnec.
Mockrát děkuji.

Anonymní řekl(a)...

Též přeji dobrý den,
No co vám k tomu říci … jak jste uvedla, pravidla přímo neexistují, ve vašem případě bych použil jako přestupník cca měděnou trubku (nebo i nerez) o průměru 1“ tj cca 2,5 cm (lze i menší, ale pod ½“ bych nešel). Co se týče výšky nad „kotlem“ - záleží na tom jestli budete volit stoupající, rovné nebo klesající potrubí. U stoupajícího potrubí stačí výška cca 5 až 10 cm; u rovného byste se měla dostat na výšku použitého chladiče a u klesajícího je to obdobné, musíte se při daném sklonu dostat na vstup použitého chladiče. Co se týče délky přestupníku, měl by být volen tak, aby zahřívání kotle neovlivnilo náplň chladiče, min tedy 50 cm. Samotná „instalace a technické propojení“, pak závisí na vašich možnostech.
No nevím zda jsem vám pomohl, zkuste zkouknout zdejší publikované práce ...
přeji trpělivost a šťastnou ruku ...

Anonymní řekl(a)...

Diky aspon za něco. Prostě něco sestrojim a budu zkoušet. Jestli to dobře chapu jde o to aby se potrubi dostatečne prohřálo ale zase ne tolik aby pary stihly kondenzovat v chladiči?

Anonymní řekl(a)...

Dobrý den, můžete někdo poradit jakým způsobem a jak často čistíte měděný přestupník zevnitř? Zda volíte nějaké chemické prostředky nebo se to dá i nějak šetrněji, např. citron, ocet, soda atp. Děkuji za rady. Honza

Anonymní řekl(a)...

Pre M3C3 aký kotol máte,myslím rozmery a aké sito v tom máte? Tiež myslím rozmer teho sita ďakujem

Anonymní řekl(a)...

Tady to M3C3 uváděl: https://deslik.blogspot.com/2010/01/varak.html?showComment=1471351016552#c6998534111358862878
Pro Honzu:
přestupnik mám dělený v rovné dlouhé části a tak tam vsunu na zav. tyči uchycenou nerez drátěnku, trochu vody a posypu kys. citronovou, v aku. vrtačce roztočím. Stačí tak 30s a leskne se jak ... . Čistím ho před 2D.
Kamil

Anonymní řekl(a)...

Kamile děkuju za radu, ja tam mam kolena, takže tahle mechanická možnost je pro mě nemožná a rád bych vyčistil i ta kolena a případně nerez chladič, takže spíš jsem měl na mysli něco na prolití, abyho to např. opakovaně propláchl něcím co funguje, vyčistíl a zároven to nebude něco co by mohlo být zdraví škodlié.

Anonymní řekl(a)...

Tak roztok kyseliny solne to nadherne vyčistil uplne do zlatova. Honza

Anonymní řekl(a)...

Diky za blog, člověk tu najde spoustu užitečných informací.
Já zatím podle zdejších rad shromažďuju věci na stavbu soupravy, ale zápasím s těsněním. Dočetl jsem se tu, že 'nejvýhodnější' je těsnění silikonové...
Což s těsněním víka kotle bych si nějak poradil s využitím buď rozříznuté hadičky, nebo okenního těsnění. Co ale plochá těsnění pro rozebiratelná šroubení přestupníku(měl bych mít celkem 3: 6/4" a 1")? Ať hledám, jak hledám, tak nacházím plochá silikonová těsnění tak do průměru 1/2". Dál už jenom guma nebo něco jiného.
Můžu poprosit o názory k jednotlivým materiálům těsnění na které jsem při hledání narazil - proč jsou vhodná/nevhodná? Jsou to:
- guma, pryž
- klingerit
- plast(většinou je to uvedeno bez bližší specifikace, takže je otázka z čeho to vlastně je)
- fíbr
- kovové Cu těsnění
- kovové Al těsnění
- teflon, PTFE - někde jsem četl, PTFE se po rozebrání spoje musí vyměnit, což není úplně ideální
- v zoufalství mne napadl i korek(z korkových podtácků by byla super těsnění :-))

A ještě jeden kacířský nápad. Co takhle nějaké nejvíc odolné těsnění(třeba klingerit, nevím) 'vylepšit' omotáním instalatérskou teflonovou páskou - asi jako si hokejisti obalují čepele hokejek? Fungovalo by to?
Díky za názory
Vráťa

Anonymní řekl(a)...

K příspěvku Vráťa. Nejlepší jsou na prestupnik bronzové polokulove šroubovací spojky na trubku 28mm , používá je Kovoděl janča,jsou velmi praktické. V Kovodelu Janča, Uhersky Brod si je můžete koupit, pošlou vám je. Václav

Počet zobrazení stránky

Seznam posledních článků:

Seznam posledních komentářů: