Calvados po lopatěCalvados po lopatě - Radek Wagner

Podnázev: receptury*přísady*tipy a triky
Nakladatel: Nakladatelství Olomouc
Formát: 245 x 165
Počet stran: 112
Rok vydání: 2006


     Návod na výrobu jablečného destilátu kniha od autora Wagner Radek. Kniha doplňující současnou mezeru v populárně odborné oblasti technické literatury, zaměřená na výrobu ušlechtilého destilátu z jablek - calvadosu. Vzhledem k našim současným možnostem vychází autor z velmi levné základní suroviny, které se v klimatických podmínkách ČR velmi daří a většinou se nestačí ani plně zužitkovat. Autor formou praktických rad srozumitelně vysvětluje postup výroby jablečné pálenky od sběru jablek.


Petan


Vaše zkušenosti...

12 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Zdravím,
naskenoval a dal jsem k dispozici knihu "Calvados po lopatě",
protože do literatury nemohu zařadit tajně doufám, že ji Deslik
zařadí tam kam patří.
Bojoval jsem s velikostí souboru versus kvalitou, snad jsem
vybral optimum. Je funkční hledání slov, i když některá slova
psaná kurzívou nebyla detekována správně.
Obsahově jde asi o takový úvod do našeho koníčku, každý musí posoudit sám.

https://www.ulozto.cz/!pR8LKm1p3ig8/calvados-po-lopate-pdf

Heslo: Petan

Anonymní řekl(a)...

Tu knihu jsem nečetl, ale věděl jsem o ni. Jednak z doslechu a taky jsem si ji v knihkupectví prolistoval. Ale nekoupil.
Tím ji ale nechci kritizovat. Autor napsal co chtěl, taky to jasně deklaroval o čem píše a jaké má ambice. Za pozorné přečtení určitě stojí!
*
Sken je hezký, kvalitní a komu se zdá moc velký může si ho zmenšit.
Za mně VELKÝ DÍK, Petan. Už ji mám stáhnutou a uloženou v archívech.
*
P.S. trochu odbornější mi přijde kniha od H.Uhrové: Jak se dělá cidre, calvados, pommeau

Rafael.

Anonymní řekl(a)...

Zaráží mě, jak autor píše, že jablka mají z ovoce nejvíc cukru. Pro zajímavost jsem jich mnoho druhů měřil refraktometrem, ale přes 15 Bx jsem se u žádného nedostal. Jaké máte zkušenosti vy?
Pálil jsem si jablka jak z drtě, tak z moštu a výsledný produkt je téměř neporovnatelný. Za mě jedině z drtě a aby byl kvas řídký, tak naředit moštem. Podotýkám, že drť dělám z ručně vykrajovaných jablek, takže v kvasu není žádný bubák, stopka ani jadýrka nebo "slídy". Je s tím práce, ale dělám to pro sebe a chci, aby to bylo dobré)

Anonymní řekl(a)...

Podobné jako Vy. Záznamy sice teď nemám po ruce, ale pokud si vzpomínám, tak více než 15°Bx jsem naměřil jen u vskutku výběrových jablek. Ve směsi moštů, v sudech asi nikdy. A to jsem používal jen pozdní, vyzralé a šťavnaté odrůdy. Žádné rané a ani padanky.
*
A za mně destilát jedině z moštu!!!
Už jsem tady pro jeho propagaci napsal hodně.
Mimo nesrovnatelně vyšší kvality to byly i čistě praktické a provozní důvody. Likvidace výpalků. Hromada výlisků na podzim v kompostu je v blízkosti sadu celkem normální, ale v zimě s lihem čpícími kašovitými výpalky je problém.
Oproti výpalkům z vína které se bez problémů vypustí do kanálu.
*
Ale ten Váš nápad, způsob přípravy kvasu je velmi zajímavý a inspirující. Jak se do drtě nedostanou jádra, stopky apod., tak se kvalita určitě zvýší. Třeba i oproti moštu díky obsahu té dužniny.
Ale jinak to posoudit neumím a ani prakticky kvůli velké pracnosti jsem to nikdy nezkoušel.
*
Třeba se ozve ještě někdo, kdo s takovým postupem, nebo jejích porovnáním, zkušenosti má.

Rafael.

Anonymní řekl(a)...

Zdravím,
Calvados dělám poprvé, naměřil jsem 12°Bx, zachutnal mi, když jsme si s kamarádem měnili vzorky na košt. Dal jsem na jeho radu a jablka jsem rovněž vykrajoval, stopky, bubáky a jádřince - vše pryč, potom jsem rozdrtil a dal kvasit. Zpracovával jsem 90 kg (7 přepravek) pátek odpoledne a sobota dopoledne, v pátek mi asi 2 hod
pomáhal kamarád. Už se těším na výsledek. Zakvašuji kvasnicemi Turbo, protože jsem si je kdysi nakoupil a nechci je vyhodit, dávám kávovou lžičku do 1,5l PETky s 20% roztokem cukru a nechávám rozkvasit, po cca 3 dnech doliji do cca 3 l 20% roztoku a až po dalším rozkvašení (zákvas pravidelně provzdušňuji) cca po 3 dnech teprve do kvasu. Je to zdlouhavé, ale funguje to, poradil mi to kamarád.
Petan

Anonymní řekl(a)...

Autor knihy o calvadosu cukernatost jablek přecenil a švestek podcenil. Jablka mají obyčejně jen 11,5% Bx a po odečtení 2,5% necukrů vychází ke zkvašení jen 9% cukernatosti.

Václav

Anonymní řekl(a)...

Zdravím také,
jablka pálíme delší dobu. Zkoušel jsem oba postupy a musím souhlasit s Rafaelem, kvas a výsledný produkt připravený z moštu je výrazně kvalitnější než z kvasu zrajícího na drti.
Knihu jsem kdysi koupil a zkusmo jsem připravil i macerát z hrozinek (na str.51). Nejsem si jistý zda do Calvadosu opravdu patří. Protože letos jsem stočil po 5ti letech pálenku uloženou v tehdy novém dubovém soudku a chuť je produktu francouzských palíren výrazně bližší... Destilát jsem ředil na 43%, výborný. Před dvěma lety jsem nechal destilát silnější (51%) a "není to ono"

Jarda

Anonymní řekl(a)...

Jardo to ti moc nevěřím zráním v sudech rapidně ubývá na obsahu i na % alkoholu,po pěti letech musí být sud úplně prázdný.

Anonymní řekl(a)...

Spousta destilátů zraje v sudech mnoho a mnoho let.
Nepište tady neověřené nesmysly prosím.

Rafael.

Anonymní řekl(a)...

Jestliže byl sud jen na litr, tak po pěti letech a v teple v něm nebylo nic. Já ukládám deseti litrové ve sklepě a spokojenost, dělám z drtě.

Anonymní řekl(a)...

Jablkovicu robím od r.2012, oddelené sorty z krásokvetu a z jonagoldu, ručne čistené bez stonky, bez jadier, len krájané jablká, nedrvené. Cukor s kvasinkami použijem len na rozjazd kvasenia a teda žiaden externý cukor/sacharózu tam nedám, teda preto calvádos z jablčného vína nerobím. Týmto spôsobom dosahujem špecificky aromatickú voňavú, zároveň jemnú pálenku. Pri "calvádose" nič obdobné nedosiahnete.

(Podobnú skúsenosť mám v inej oblasti - ak má veltlín červený ranný dostatok svojho vlastného cukru prejaví sa výsledný produkt (víno) silnou vôňou medu a hrušiek. Ale pri slabej cukornatosti po pridaní aj malého množstva sacharózy do kvasu spomínaná aróma zmizne.)

Anonymní řekl(a)...

Přidám svůj názor a zkuušenost s pálenkou v dubovém sudu. Soudky mám 3 od 5 do 10 litrů a již několikrát jsem jejich obsahy vyměňoval. Je jasné , že se obsah ztrácí ale množství se dá výrazně ovlivnit umístěním soudku. Takže pokud soudek bude v chladné místnosti s poměrně velkou relativní vlhkostí jsou potom ztráty na velice přijatelné úrovni a samozřejmě obráceně ...

Počet zobrazení stránky

Seznam posledních článků:

Seznam posledních komentářů: